Projet Babel forum Babel
Contact - Règles du forum - Index du projet - Babéliens
INSCRIPTION - Connexion - Profil - Messages personnels
Clavier - Dictionnaires

Dictionnaire Babel

recherche sur le forum
En tchèque et en slovaque - Forum des langues slaves - Forum Babel
En tchèque et en slovaque

Créer un nouveau sujet Répondre au sujet Forum Babel Index -> Forum des langues slaves
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant
Auteur Message
prstprsi



Inscrit le: 22 Oct 2005
Messages: 396
Lieu: Bratislava

Messageécrit le Wednesday 29 Nov 06, 15:35 Répondre en citant ce message   

Vincent a écrit:
Ostychem se taky, ale dobře... Pojd'me! Nikdy jsem ještě nepsal česky na počítače... Budu psát s omyly, promiňte! Tak. Prstprsi, mohl bys nam vypravět (říct/vysvětlit), jak ses naučil slovenštinu a češtinu? Vypadá to velice zajímave!... très content


Čau.

Opravil som jednu chybu, ktorú som našiel. Dúfam, že ti to priliš nevadí. Ak áno, mi to povedz a už to nespravím. "Ostýcham sa" je správne ale po slovensky, nie po česky Clin d'œil "Vypravět" neni nesprávne ale skôr by som napísal "říct" či "vysvětlit". Ale nie som schopný opraviť štýl. A navyše neviem, ako by naozaj povedali "rodilí mluvčí".

Naučil som sa slovenčinu so svojou bývalou priateľkou. A teraz bývam na Slovensku a tu študujem. Myslím si, že nič neni lepšie ako bývať s niekým a rozprávať v jeho reči ale najprv sa musí vyskytnúť príležitosť Clin d'œil

Prečo si sa vlastne začal učiť češtinu? Čo ťa na nej lákalo?


Dernière édition par prstprsi le Saturday 13 Oct 07, 17:44; édité 1 fois
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
Vincent



Inscrit le: 19 May 2006
Messages: 50
Lieu: Bâle, Suisse

Messageécrit le Wednesday 29 Nov 06, 22:03 Répondre en citant ce message   

Děkuji za opravení. Se mnou budeš mít moc práci...
V počátku, jsem se chtěl naučit slovenštínu (no jooo), protože se mí prostě velice líbí jak ten jazyk zvoní. Ale jsem nemohl si najít učebnici, a tak jsem se rozhodl naučít se čestinu. Měl jsem takový nápad, přeskočit potom na slovenštinu, ale myslím, že ted' už nemám odvahu k tomu...
A ty, jak to dělaš? Ses naučil taky češtinu anebo mluvíš a domluvíš se s Čechy slovensky?
Měl jsi taky potíže s přízvuky (?), myslím ' na í,á,é? To je hrůza! Nikdy nevím kdy mám je stavět!!!

A co ty, Manya? Každý po řadě!
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
prstprsi



Inscrit le: 22 Oct 2005
Messages: 396
Lieu: Bratislava

Messageécrit le Wednesday 29 Nov 06, 23:21 Répondre en citant ce message   

Vincent a écrit:
Děkuji za opravení. Se mnou budeš mít moc práci...
V počátku, jsem se chtěl naučit slovenštínu (no jooo), protože se mí prostě velice líbí jak ten jazyk zní. Ale jsem nemohl (nemohl-1 jsem-2) si najít učebnici, a tak jsem se rozhodl naučít se čestinu. Měl jsem takový nápad, přeskočit potom na slovenštinu, ale myslím, že ted' už nemám odvahu k tomu...(tu by som ja napísal: Myslel jsem si, že budu potom smět přeskočit na slovenštinu....)
A ty, jak to dělaš? Ses naučil taky češtinu anebo mluvíš a domluvíš se s Čechy slovensky?
Měl jsi taky potíže s diakritickými znaménky, myslím na í,á,é? To je hrůza! Nikdy nevím kdy mám je zapsat!!!

A co ty, Manya? Každý po řadě!


Joj. Veľmi dobre ti ide čeština. sourire

Nenaučil som sa češtinu. Ale môj spolubývajúci na intráku je Čech, tak sa niekedy roprávame po česky a on so mnou vždycky hovorí po česky. Tak sa učím postupne.

Pokiaľ ide o diakritické znaky, mám s nimi problemy, je to jasné. Často zabúdam na niektoré z nich.

Mám ísť pracovať....

Kam ideš na Vianoce do Čiech? Máš tam kamarátov?
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
Vincent



Inscrit le: 19 May 2006
Messages: 50
Lieu: Bâle, Suisse

Messageécrit le Thursday 30 Nov 06, 2:11 Répondre en citant ce message   

Pojedu do Prahy. Ano, vím, není to moc originální, ale ve Assmil čtu už tři roky o karlově mostě, o Vltavě a o pražském hradě. Myslím, že je už čas je vidět... Budu bydlet v soukromí. Doufám, že budu alespoň něčemu rozumět. Mám pocit, že to by bylo snadší na Moravě.
Jsi ve školě jediný cizinec?
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
prstprsi



Inscrit le: 22 Oct 2005
Messages: 396
Lieu: Bratislava

Messageécrit le Friday 01 Dec 06, 19:01 Répondre en citant ce message   

Žiadnú chybu... sourire Aspoň podľa mňa

Možno, že neni Praha veľmi originálny výber ale najrozumnejší Clin d'œil Akože tam budeš určite mať čo robiť a čo vidieť. Ak máš zaujem, tak ti môžem poslať fotky z Čiech, lebo môj spolubývajúci furt fotí, keď je v Čechách.

Keď počúvaš český rozhlas alebo keď kukáš spravodajstvo, rozumieš? Ak áno, tak si nerob starosti a choď tam kľudný très content Budeš všetkému rozumieť.

Na univerzite neni som jediný cudzinec ale na mojej katedre som. Keď mám seminár prekladu do francúzštiny, som ako "ryba vo vode" (zbožňujem prekladať doslova sourire).

Už si bol na Slovensku?

Tvoja priateľka je Lotyška? Zdalo sa mi, že si to napísal dakde inde....

Maj sa pekne a blahoželanie sourire


Dernière édition par prstprsi le Saturday 13 Oct 07, 17:46; édité 1 fois
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
Vincent



Inscrit le: 19 May 2006
Messages: 50
Lieu: Bâle, Suisse

Messageécrit le Saturday 02 Dec 06, 3:17 Répondre en citant ce message   

Víš, se mi TAK líbí psát česky. Fakt! Je to úžasný pocít. Jako nový svět. Nikdy jsem netušil, že jsem schopný něco takoveho dělat... (i když psám s hodně chyb!)

Rád bych se podíval na fotky tvého kamaráda!

Když poslouchám český rozhlas na internetu, rozumím jenom o čem se děje. Obyčejně mluvou stokrat příliš rychle pro mně confus

Ano, má přitelkyně je Lotyška. S jí jsem si začal uvědomit, že ruština není jediný východný jazyk...roulement des yeux A tak jsem se pomalu naučil lotyšský jazyk a zajimal jsem se o česko/slovenském jazyku.

Velmi obdivuji tě, že bydlíš a studuješ ve Bratislavě! Klobouk! mort de rire
Před desetí letí, jsem chtěl studovat v Sankt-Peterburgu, ale nakonec jsem tamhle zustal jenom na pul roku. Taková je život... Bylo to dost kratké, ale báječně!
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
prstprsi



Inscrit le: 22 Oct 2005
Messages: 396
Lieu: Bratislava

Messageécrit le Sunday 03 Dec 06, 16:36 Répondre en citant ce message   

Vincent a écrit:
Víš, se mi TAK líbí psát česky. Fakt! Je to úžasný pocít. Jako nový svět. Nikdy jsem netušil, že jsem schopný něco takoveho dělat... (i když psám s hodně chyb!)


Cítim to isté,keď píšem alebo rozprávam po slovensky. Už nie som tá istá osoba. Už sa nebojím, pretože si hovorím, že to nie je môj jazyk a že nepresnosti,ktoré robím, už potom nebudem robiť.

Vincent a écrit:
Rád bych se podíval na fotky tvého kamaráda!


Normálne sa dneska večer vratí. Tak sa ho spýtam, či to je možné.

Vincent a écrit:
Když poslouchám český rozhlas na internetu, rozumím jenom o čem se děje. Obyčejně mluvou stokrat příliš rychle pro mně confus


Dakedy aj ja kukám so spolubývajúcim české spravodajstvo a pravda..... všetkému nerozumiem. Po slovensky áno, po česky nie.

Vincent a écrit:
Ano, má přitelkyně je Lotyška. S jí jsem si začal uvědomit, že ruština není jediný východný jazyk...roulement des yeux A tak jsem se pomalu naučil lotyšský jazyk a zajimal jsem se o česko/slovenském jazyku.


A prečo si sa začal po lotyštine učíť češtinu choqué ? To nie sú blízke jazyky.... V každom prípade: BLAHOŽELANIE, pretože máš dobrú češtinu. Ja by som nemohol tak pekne písať po česky.

Vincent a écrit:
Velmi obdivuji tě, že bydlíš a studuješ ve Bratislavě! Klobouk! mort de rire


Musíš obdivovať moju bývalú, lebo ona mala takú Trpezlivosť, keď ma učila svoju reč.... Na začiatku som nič nevedel povedať a aj tak mi rozprávala po slovensky a pokračovala ma učiť nové slová. A nikdy sa nenahnevala.

Vincent a écrit:
Před desetí letí, jsem chtěl studovat v Sankt-Peterburgu, ale nakonec jsem tamhle zustal jenom na pul roku. Taková je život... Bylo to dost kratké, ale báječně!


Ty sa máš !!! Clin d'œil Nemôžeš nám o tom niečo písať ?? Aj po česky aj po francúzsky??


Dernière édition par prstprsi le Saturday 13 Oct 07, 17:49; édité 2 fois
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
Vincent



Inscrit le: 19 May 2006
Messages: 50
Lieu: Bâle, Suisse

Messageécrit le Monday 04 Dec 06, 23:07 Répondre en citant ce message   

Citation:
Nemôžeš nám o tom niečo písať ?


Nevím jestli je to velice zajímave...
Ale krátce, před desetí leti, chtěl jsem se naučit herectví. Zajímalo mně "experimentální divadlo", a jsem si našel školu ve Rusku. Rusko má velkou divadelní tradici a to bylo jediná škola ve země, kde se mohlo pracovat na tom experimentalním žánrem. Tak, mě přijali a zůstal jsem šest měsice ve Peterburgu. Bydlel jsem v "общежите" - logements communs pour étudiants (ten, kdo zná to slovo ví taky co to znamená...). Sovětský de chez sovětský. Bylo to pro mě jako bydlet na druhé planetě. Fakt šok. Jediný způsob abych "přežíl" byl žít jako kamarády z Ruska. A to mně velice líbilo. Lidé, vztahy, jídlo, jazyk, kultura, atmosféra, všecko. Cítil jsem se jako domá. To bylo fantastitský zkušenost, která mě změníla navždy. Pak, můj hlavní učitel emigroval do Ameriky a pokud on byl duše školy, jsem si rozhodl vrátit se do Švýcarska. Вот и всё.

A ted', kdo nám ještě néco řiká o svých zkušenostech se slovanskými jazyky?
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
prstprsi



Inscrit le: 22 Oct 2005
Messages: 396
Lieu: Bratislava

Messageécrit le Wednesday 13 Dec 06, 18:32 Répondre en citant ce message   

A poznáš českú kuchyňu? Sú tam (aj tu na sk) veľmi dobré veci aj také "moderné" veci ako mlieko z aloe vera.

Inakšie určite počúvaš češkú hudbu,že? Akú?

Vieš úplne plynule po lotyšsky?
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
Vincent



Inscrit le: 19 May 2006
Messages: 50
Lieu: Bâle, Suisse

Messageécrit le Friday 15 Dec 06, 1:30 Répondre en citant ce message   

Českou kuchyň jsem ještě nikdy neochutnal (jsem o ní jenom sníl), ale za deset dny to určitě opravím. Hudbu taky zatím neznám...

Lotyšský mluvím jo plynně. Mluvím ted' víc lotyšský než francouský. Je to třeba trochu umělé, protože mluvím v tom jazyku obyčejně jenom s třemi-čtyřmi člověky.

Hey, není moc lidů na tom sujet!!!...
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
manya



Inscrit le: 06 Apr 2006
Messages: 2
Lieu: paris

Messageécrit le Wednesday 20 Dec 06, 4:02 Répondre en citant ce message   

Ahoj!
Prominte, ze tak smizla jsem Clin d'œil
Mêla jsem mnoho pracy, ted' uz muzu trochu odpocivat... do Vànoce!
Moc mi zajimalo vas pocitat, vim ze povinna jeste mnoho ucit do toho, jak budou tak pisat! Casem pomohu lidi prelozit texty nebo listy z ceskeho nebo z slovenskeho ale nemohu delat to opacne choqué
Vincent ja jsem take byla v Petere ale jenom dvakrat po jednomu mesice. Zatim ucila jsem rok v Moskve mort de rire Mi take moooooc libilo! I jsem moc rada, protoze v ctvrku uletim do Moskvy, budou setkat se s svoimi starymi pritely!!!! Uz 3 roka chtela jsem jezdit, ale ne mnela jsem zadneho czasu...
Je uz pozde, zitra opet prijde...
Na brzy Clin d'œil (mi mluvili, ze tak nikdo nemluvi, to je pravdivy?)

P.S. Jestlize chces se divat na fotografii z Praha nebo z Moravie, muzes pozorovat fotografii meho kluka na www.diaph22.com, bylisme tam v cervence très content (galerie Paysages 1 et Paysages 2) Odjinud jsou tam take fotografii z Bratislavy, tam take bylisme très content )
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
Vincent



Inscrit le: 19 May 2006
Messages: 50
Lieu: Bâle, Suisse

Messageécrit le Sunday 21 Jan 07, 20:40 Répondre en citant ce message   

Ahoj!

Tak. Jsem konec konců nebyl v Praze o vánocích... Mé přítelkyni ukradli peněženku i s pasem na ulici dva dny před cestou. Jsme museli všechno anulovat a stravili jsme prázdniny ve Švýcarsku. Osud...
Chysatme se do Prahy ted' jenom v červenci. Mám tak ještě čas, abych si opakoval mluvnici...

A co vy? Jak stravili jste prázdniny v Bratislavě a v Moskvě?
Voir le profil du Babélien Envoyer un message personnel
Montrer les messages depuis:   
Créer un nouveau sujet Répondre au sujet Forum Babel Index -> Forum des langues slaves
Page 1 sur 1









phpBB (c) 2001-2008